Kútfúrás Miskolc. Vízkeresés Borsod megye
Miskolc, külterületi ingatlanon geofizikai mérést végeztem kútfúrás céljából.
A kút vizét tulajdonos az épület vízigényének ellátására és kisebb terület öntözésére kívánja használni.
A felszín alatti vízkeresés célja egy új, elegendő vízhozamú, homokmentesen üzemelő kút kitűzése, talpmélysége, szerkezetének meghatározása volt, amennyiben ez lehetséges.
Mért szelvény(ek):
1. szelvény
2. szelvény
3. szelvény
A tulajdonos olyan vízkutat kíván építtetni, melynek vizére a felszíni szennyeződések és az időjárás változásai kevésbé érzékeny és kívánalmaknak megfelelő vízhozamot biztosít.
A kitermelt víz minősége a tároló kőzetekből kioldott anyagoktól, mennyisége a harántolt kőzetek minőségétől és az abban tárolt víztartalomtól függ.
A területre folyóvízi-mocsári sorozat, közte homok, homokkő; szenes agyag, kékesszürke aleurit, aleurolit és nyílt-tengeri homok, aleurit, agyag, agyagmárga földtani környezet jellemző.
A vízkút optimális helyét a helyszínen kitűztem
Az 1. szelvény a telek legmagasabb részén, 2. szelvény a telek alsóbb részén, a 3. szelvény a telek alsó részén készült.
A további paraméterek az 3. szelvényen kijelölt 68 m talpmélységű kútra vonatkoznak.
68 m alatt (-90 m-ig) újabb, összefüggő, jelentős vízadó zónák nem észlelhetők.
A kijelölt 68 m talpmélységű kút – várhatóan – elegendő vízhozamot biztosít, de nagyobb terület öntözéséhez a kitermelt víz pufferelésére lehet szükség.
Az építendő csőkút javasolt talpmélysége – 68 m, béléscső 125 mm/5,0 mm, szűrő: 67 m - 55 m között – 12 m hosszon réselt szűrő. Furat 220-230 mm.
A felső 2-3 m-t - a vízminőség megőrzése érdekében – ki kell zárni.
A kútban lévő nyugalmi vízszint -22 - -28 m között várható.
A kút tényleges hozamát a beüzemelés során, a beüzemelési leírás alapján lehet beállítani, ami a harántolt rétegek minőségétől, valamint több geológiai tényezőtől is függ.
A beüzemelési dokumentum a kútfúrás adatait, a tisztítási eljárásokat és a tisztító szivattyúzás ütemeit is részletesen tartalmazza.
A tisztítószivattyúzás célja a vízbeáramlást gátló tényezők felszabadítása, azaz a vízadó rétegben, a kút palástja körüli térből az áramlást gátló, apró szemű kőzetszemcséknek (homok, aleurit, agyag) a hasznos szemcsék közül való eltávolítása és így a rétegben természetes szűrő képzése.
A tisztítószivattyúzás a homokmentesen elérhető legnagyobb vízmennyiség kitermelésének feltételeit teremti meg.
Sajnos a gyakorlatban a tisztítószivattyúzást nem végzik kellő gonddal.
Ennek oka, hogy a tisztítószivattyúzás végrehajtói nincsenek tisztában a tisztítószivattyúzás fontosságának és a kút vízadó képessége és a tisztítószivattyúzás közötti összefüggéssel.
A kútnak folyamatos üzemben - időjárástól és évszakoktól függetlenül – homokmentesen kell biztosítani a beüzemelő által beállított hozamot.