Kútfúrás Kazincbarcika, kútfúró Miskolc

Kazincbarcika, külterületi ingatlanon geofizikai mérést végeztem vízkút létesítésének céljából.
A kút vizét tulajdonos az építendő lakóépület vízigényének ellátására kívánja használni.
A vízkutatás célja egy új, elegendő vízhozamú, homokmentesen üzemelő kút kitűzése, talpmélysége, szerkezetének meghatározása volt, amennyiben ez lehetséges.

Mért szelvény(ek):
1. szelvény

Kútfúrás és vízkeresés

A tulajdonos olyan vízkutat kíván építtetni, melynek vizére a felszíni szennyeződések és az időjárás változásai kevésbé érzékeny és kívánalmaknak megfelelő vízhozamot biztosít.
A kitermelt víz minősége a tároló kőzetekből kioldott anyagoktól, mennyisége a harántolt kőzetek minőségétől és az abban tárolt víztartalomtól függ.
A területre folyóvízi – mocsári – csökkent sós vízi homok–homokkő; szenes agyag és sekély-tengeri tarka-agyag, homok, agyagmárga, aleurit, kavics–konglomerátum földtani környezet jellemző.
A vízkút optimális helyét a helyszínen kitűztem
A tartós és az időjárás körülményeitől független vízkivétel szempontjából az 1. szelvényen találtam alkalmas helyet vízkút kialakítására.
A további paraméterek az 1. szelvényen kijelölt 70 m talpmélységű kútra vonatkoznak.
70 m alatt (-100 m-ig) újabb, összefüggő, víztartalmú zónák észlelhetők.

kútfúró Miskolc, Kazincbarcika

A kijelölt 70 m talpmélységű kút – várhatóan – elegendő, vízhozamot biztosít. Szükség esetén pufferelésre lehet szükség.
Az építendő csőkút javasolt talpmélysége – 70 m, béléscső 125 mm/5,0 mm, szűrő: 69 m - 55 m között – 14 m hosszon réselt szűrő. Furat 220-230 mm.
Talplezárás és a gyűrűs-tér kavicsolása szükséges.
A szűrőzött szakaszra bármilyen anyagot, pl. geotextíliát, tekerni tilos.
A réselés: 1,0 mm (0,8 mm-nél keskenyebb réselés nem alkalmazható), a keresőfúrás után pontosítva.

Kútfúrás:

Előzmények:
A kút kialakításánál a rendelkezésre álló földtani szelvényeket, hidrogeológiai adatokat, a terület morfológiáját, valószínűsített betáplálási területeit, geofizikai szelvényezést, a kereső fúrás során harántolt rétegeket használtam alapul.
A telek környezetében még nem készült vízkút. Több, sikertelen próbálkozás is volt.
A rendelkezésre álló adatok szerint a víz felszín alatti mélysége 25 m alatt várható.
A tulajdonos olyan kútra tartott igényt, mely az építendő lakóépület vízigényét ellátja.
A tulajdonossal - a terület adottságait, a gazdaságosságot figyelembe véve – 70 m talpmélységű kút kialakítását terveztük.
A területen alacsony vízhozamú kút építésére volt lehetőség a betáplálási terület minimális volta, vízföldtani szempontból rendkívül kedvezőtlen adottságok miatt.
A béléscső szűrőzését úgy alakítottuk ki, hogy alacsony vízleadású rétegekből való víz kitermelésére is alkalmas legyen.
Várhatóan, a kitermelt víz (éjszakai, csúcsidőn kívüli, vagy folyamatos) pufferoltatására lesz szükség a napi csúcsidő zavartalan kiszolgálásához, nagyobb vízigényhez.
A kút vizét, a beüzemelési eljárás után – szükség szerint - vízszint automatikával és áramláskapcsolóval ellátott szivattyúvezérléssel javasolt kitermelni a vízszintkapcsolóval ellátott zárt puffer-tartályba, ahonnan, megfelelő szűréssel kerül felhasználásra.

Földtani és fúrási paraméterek:
Fúrási mélység: -71,0 m
Rétegek: Változó vastagságú agyag, aleurit, homok, agyagmárgás aleurit; limnoopalit, kavics-konglomerátum, szórt és áthalmozott piroklasztit, lignit közte homok, homokkő; szenes agyag, aleurit, aleurolit, kőszén
A fúrás – 4 m-től több, változó vastagságú, nagyon kemény kőzetet harántolt. 50-60 m között 6 egymástól elkülönülő rétegben (0,4-2,0 m) limnoopalit, vagy limnokvarcit kőzetet harántoltunk – beazonosítás szemrevételezéssel történt.
68,5-69 m alatt metánszagú folyadékot észleltem, így a furatot 67 m alatt bentonittal lezártam.
Fekü: aleurolit, finom-homokkő
Vízadó réteg(ek): változó vastagságú, a rétegváltások között elhelyezkedő aleurit, homok, finom-homok, kavics

A kútfúrás és a beüzemelés után a kút 24 liter/perc folyamatos vízhozammal üzemel.






Vissza