Kútfúrás és vízkeresés - Miskolc

Tanulságos példa.


Miskolc, Baráthegy, külterületi ingatlanon geofizikai mérést végeztem vízkút létesítésének céljából.

A kút vizét - a tulajdonos – az épület ellátására és öntözésre kívánja használni. 

Korábban volt egy kútfúrás próbálkozás, de érdemleges vízhozamot nem nyújtott a kút.

A telek a hegy legfelső részén található.

A területen több fúrási próbálkozás is volt, de érdemleges vízkutat korábban senkinek sem sikerült készítenie.

Mért szelvény(ek):

1.  szelvény, 200 m

Kútfúrás

A területre a finomszemű üledékek (agyag, aleurit, homok), alatt folyóvízi-mocsári sorozat, közte homok, homokkő; szenes agyag, aleurit; gyakran kereszt-rétegzett homok, homokkő, néhol alapkonglomerátummal, kaviccsal; vékony-pados, szürke, tűzköves, márga közbetelepülések; palás mészkő földtani környezet jellemző.

A vízkút optimális helyét a helyszínen kitűztem

vízkeresés kút helyének kitűzése

A tartós és az időjárás körülményeitől független vízkivétel szempontjából az 1. szelvényen találtam alkalmas helyet kútfúrásra.

A kívánt vízigény elérésére egy 110 m talpmélységű kút kialakítását javaslom.

A vízkivételre az időjárási körülmények lehetnek befolyással.

(A nagyobb és folyamatos vízkivétel érdekében megfontolandó egy 185 m talpmélységű kút kialakítása.)

A további paraméterek az 1. szelvényen kijelölt 110 m talpmélységű kútra vonatkoznak.

A kijelölt 110 m talpmélységű kút – várhatóan – elegendő, vízhozamot biztosít – szakaszos üzemben, pufferelve.

Az építendő csőkút talpmélysége – 110 m, béléscső 125 mm/5,0 mm, szűrő: 108 m - 88 m között 20 m hosszon réselt szűrő. A szűrőzési szakasz változhat a várható üzemi vízszint függvényében. Furat 220-230 mm.

Talplezárás és a gyűrűstér kavicsolása szükséges.

A szűrőzött szakaszra bármilyen anyagot, pl. geotextíliát, tekerni tilos.

A réselés: 1,0 mm (1,0 mm-nél keskenyebb réselés nem alkalmazható!),

A fúrást egy másik társaság végezte, akik között még "kútfúró szakember" is volt. Ugyanaz a kútfúrók, akik korábban a sikertelen kutat készítettek erre a telekre.

Az általam leírtak után a fúrási munka megkezdődött.

Pár nap elteltével a tulajdonos kétségbe esve írt levelet nekem, hogy a furatban nincs víz és elküldte a kútfúró "szakik" által készített karotázs mérés eredményét. A dokumentumról kitakartam a cég nevét címét és az észlelő, valamint a jóváhagyó nevét.Másnap kimentem a fúrási helyszínre. Megtudtam, hogy teljes folyadékveszteségük volt 98 m-en, ami rendszerint a jó vízadó rétegekre is utalhat.

miskolci kútfúró

A fúrómester többször mondta nekem, hogy a kútban nincs víz. Kérdeztem tőle, hogy: ezt hogy állapította meg? -Mert nincs víz -ismételte, a karotázs is megmutatta. - okos fejet vágva jött a válasz - ijesztgetve a tulajdonost, aki maga sem tudta eldönteni, hogy kinek higgyen. Kérdeztem, hogy milyen sűrítőanyagot használtak. -Hát mit használtunk volna? bentonitot, négy zsákkal is! - jött a válasz a kútfúrótól. Megjegyzem: iszapgödör használatával fúrtak, kb 6 köbméter folyadék fért a gödörbe. Abba 4 db 25 kg-os zsák bentonit annyi, mintha megsózták volna. Azaz semmiféle sűrítés nem történt.

A karotázs mérés pontosan azt mutatta, hogy abban a zónában, ahol a felszíni műszeres vizsgálattal megállapítottam van egy jó - nyomás alatti - vízadó réteg, amit éppen elért a fúrás.

Kérdésükre, hogy "-most mi legyen? Nincs víz a furatban." , - Mélyítsék le, bővítsék ki a furatot és csövezzék a leírtak szerint - válaszoltam.
Közben folyt az igaztalan vádaskodás velem szemben a kútfúró "úrtól". A tulajdonos bízott bennem és kérte a társaságot, hogy folytassák az utasításaimnak megfelelően.

Négy nap múlva felhívott a tulajdonos nagyon nagy örömmel. A kútból egy napja folyamatos 26 liter/perc vízhozamot szivattyúz! Nagyon boldog volt. A szomszédai is odajárnak csodálkozni és gratulálni.

Ez az eset jó példája annak, hogy a tudást és a szakmai tapasztalatot más kútfúrással foglalkozó "szakik" irigylik és félre vezetik az ügyfeleket.


Kicsit más:
Az egyik ügyfelem, aki ajánlatot kért és kapott tőlem geofizikai vizsgálatra, majd az időpont egyeztetés során elmondta, hogy a "blabla egyesületet" felhívta, akik lebeszélték róla, hogy felszíni geofizikai vizsgálatot végeztessen. Most saját magával cseszett ki. Majd egy két év múlva jelentkezik újra, amikor egy-két fúrási próbálkozás már volt és kiadott a próbafúrásokra egy valag pénzt és benyelt sok bosszúságot. Többször tapasztalom ezt a helyzetet.

Az, ha egy kútfúró cég, vagy vállalkozó kiírja a weblapjára, hogy ö a "Magyar "blabla" egyesületének tagja" - az semmit sem jelent.
Ez nem érdem, nem végzettség, gyakorlatilag semmi jelentősége nincs.
A tanulás és a tapasztalat az, ami egy szakmát gyakorló, fogékony embert a szaktudás felé vezet el.



Vissza a vízkeresés oldalra

Vissza a főoldalra