Vízkeresés és kútfúrás Nógrád megyében

Nógrád megye, külterületi ingatlanon geofizikai mérést végeztem vízkút létesítésének céljából.
A kút vizét - a tulajdonos – az építendő épület ellátására és gyümölcsfák öntözésére kívánja használni.
A vízkutatás célja egy új, elegendő vízhozamú, homokmentesen üzemelő kút kitűzése, talpmélysége, szerkezetének meghatározása volt, amennyiben ez lehetséges.
A tulajdonos olyan vízkutat kíván építtetni, melynek vizére a felszíni szennyeződések és az időjárás változásai kevésbé érzékeny és kívánalmaknak megfelelő vízhozamot biztosít.
A kitermelt víz minősége a tároló kőzetekből kioldott anyagoktól, mennyisége a harántolt kőzetek minőségétől és az abban tárolt víztartalomtól függ.
A területen készült egy keresőfúrás 120-130 m közötti talpmélységig.
A furatban karotázs vizsgálatot végeztek mely eredménye szerint a furat kibővítése és béléscsövezése után nem lenne a kívánalmaknak megfelelő vízhozam (>70 liter/perc).

Mért szelvény(ek):

1. szelvény, 100 m kútfúró

A -100 m-ig történő szelvényen nagyon alacsony vízhozamú és nem összefüggő víztartalmú rétegeket találtam.

1. szelvény, 300 m vízkeresés vízkutatás

2. szelvény, 100 m, furattól távolabb, maximális érzékenység kútfúró nógrád

3. szelvény, 300 m, erdőben kútfúrás nógrád megye


A területre a finomszemű üledékek (agyag, aleurit, homok), deluviális üledékek alatt ciklikusan váltakozó homok, finomhomok, aleurit, aleurolit, agyag, agyagmárga sorozat; mészhomokos mészkő, báziskonglomerátum; agyagmárgás aleurit; diatomit, kavics-konglomerátum, szórt és áthalmozott piroklasztit, lignit; folyóvízi-mocsári homok, homokkő; szenes agyag, aleurit; horzsaköves dácittufa; piroxénandezit agglomerátum és tufa-tufit, alárendelten láva; vastagpados, biotitos, horzsaköves, ignimbritesedett riolit-riodácit ártufa rétegek földtani környezet jellemző.

A vízkút optimális helyét a helyszínen kitűztem

kút helyének kijelölése kútfúró
A tartós és az időjárás körülményeitől független vízkivétel szempontjából az 1. szelvényen találtam alkalmas helyet vízkút kialakítására.
A kívánt vízigény és vízminőség elérésére egy 245 m talpmélységű kút kialakítását javaslom.

245 m alatt (100 m-ig) újabb - jelentős - víztartalmú zónák nem észlelhetők.

A további paraméterek az 1. szelvényen kijelölt 245 m talpmélységű kútra vonatkoznak.

A kijelölt 245 m talpmélységű kút – várhatóan – elegendő, (esetleges szakaszos üzemben, pufferelve) vízhozamot biztosít.

Az építendő csőkút javasolt talpmélysége – 245 m, béléscső 125 mm/7,5 mm, szűrő: 248 m - 200 m között 48 m hosszon és 147 m - 121 m között 26 m hosszon réselt szűrő. A szűrőzési szakasz változhat a várható üzemi vízszint függvényében. Furat 220-230 mm.

Talplezárás és a gyűrűstér kavicsolása szükséges.

A szűrőzött szakaszra bármilyen anyagot, pl. geotextíliát, tekerni tilos.
A réselés: 1,0 mm (1,0 mm-nél keskenyebb réselés nem alkalmazható!), a keresőfúrás után pontosítva.
A béléscső falvastagságát (csökkenteni nem szabad), a szűrőzési szakasz hosszát, réselést (szűkíteni nem szabad) a fúrás során nyert furadék alapján – számítással - kell pontosítani.
A víz utánpótlása - a telek vízföldtani szempontból rendkívül kedvezőtlen adottságai és a betáplálási terület alacsony mérete miatt – korlátozottan, de biztosított.

A fúrás – várhatóan – érinteni fogja a több időintervallumban képződött üledékek, és/vagy a repedezett zónák rétegződéseit, melyekben lévő víztartalom kinyerhető.
Béléscsőként legalább 7,5 mm falvastagságú PVC cső alkalmazható. Szűrőcsőcső falvastagsága: legalább 7,5 mm.

A kinyerhető víz hozamára és minőségére az időjárási körülmények kevésbé lesznek befolyással.

A kút építését, szűrőzését úgy kell kialakítani, hogy a rétegekben tárolt víztartalom a lehető legnagyobb mértékben kitermelhető legyen.

A kútban lévő nyugalmi vízszint - 15 m alatt várható.

Az üzemi vízszint 245 m talpmélységű kút esetén, az agyagleszakadási és csatornázási tényezőt figyelembe véve, maximum -115 m lehet (-30 m nyugalmi vízszintnél).
Nagyobb leszívást alkalmazva elérjük, vagy túllépjük a talajban a kritikus áramlási sebességet, mely a kútra nézve végzetes is lehet. A beüzemelés során kell beállítani.

Vissza a vízkeresés oldalra
Vissza a főoldalra

További esetleírások, felszín alatti vízkeresés